Beşiktaş’ta saklı hazine: Ertuğrul Tekke Camii

Beşiktaş’ta sadece bilenlerin uğradığı görsel ve manevi hazine Ertuğrul Tekke Camii, tarihi geçmişi ve dokusuyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

İstanbul’un en kalabalık, işlek ilçelerinden birisi olan Beşiktaş’ta yer alan Ertuğrul Tekke Camii, mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Hergün binlerce insanın önünden geçtiği bu yapı çok az insanın dikkatini çekmektedir.

1887 yılında II. Abdulhamid’in emri ile yaptırılan bu özel camii, Şazeli Tarikatı Medeni kolunun kurucusu Şeyh Muhammed Zafir Efendi için inşa edilmiştir.

Cami ismi, II. Abdulhamid’in Ertuğrul Gazi’nin hatırasını canlandırmak ve Domaniç yöresi Türkmenlerinden oluşturduğu Ertuğrul Alayı’nın ibadetine sunulması nedeniyle “Şeyh Zafir Tekkesi”ve”Ertuğrul Tekkesi” olarak adlandırılıyor.

Planı Galata, Bahariye, Yenikapı mevlevihaneleri aynıdır ve ikinci katında hünkara ait  özel bir bölüm bulunuyor. Bazı zamanlarda II. Abdülhamid’in buraya geldiğini ve bu katta yer alan ahşap kafeslerinin II. Abdulhamid’in yaptığı biliniyor.

Kubbesindeki renklerin uyumu, mimberinin ve mihrabının mermer görünümlü ahşap olmasıda oldukça şaşırtıcıdır. Yan tarafında yer alan türbe ve çeşmenin yapısı da özel olarak tasarlanan beyaz mermerden yapıldı.

Yapının en önemli özelliklerinden bir tanesi Camii ve Tekke hizmetini bir mekanda sunan bir külliye olmasıdır. Ahşap dokusu ile hayranlık oluşturan eser 2010 yılında restore edilerek tarihe kazandırıldı.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.