Belek’te görünmez koruma

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

Turizm dünyada terörden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl Fransa’nın gözde tatil beldelerinden birisi olan Nice’de yapılan terör saldırısı, dünyada turizm cenneti olarak adlandırılan Phuket’te patlayan bombalar insanların seyahat etme isteğini bir nebze de olsa kırdı. İnsanlar turizm için seyahat etmek için ilk baktıkları nokta “Güvenlik” olmaya başladı.

Terör insanların özgürlüklerini kısıtlamak için saldırırken bazı turizm bölgeleri de bunu önlemini almak için çalışmalar yapıyor. Akşam gazetesinden Şenay Köşdere’nin yaptığı habere göre Türkiye’nin en büyük turizm duraklarından birisi olan Belek’te yaz sezonu için güvenlik konusunda yoğun bir çalışma içine girilmiş durumda.

2015 Kasım ayında G20 zirvesinin düzenlendiği Belek, Obama, Merkel gibi dünyada söz sahibi olan liderleri güvenlik konusunda en ufak sıkıntı yaşatmadan ağırlamıştı. Yetkililer turistlerin “G20 zirvesi rahatlığında” tatil yapabilmeleri için çalışmalara başladı.

Akıllı teknoloji ile donatılıyor

Belek, Antalya’da 17 kilometre sahil şeridine, 47 lüks otele sahip bir tatil destinasyonudur. Belek “Görünmez koruma kalkanı” ile yaz sezonu korunacak. Yapılacak çalışmalar için bölgenin tüm turizm yatırımcıları bu proje için birlikte çalışacak. Yapılan planlamalara göre Belek dünyadaki en güvenli tatil bölgelerinden birisi haline gelecek.

Belek’te bulunan işletme sahipleri sadece kendi otellerine güvenlik yatırımı yapmanın yanı sıra tüm bölgeyi kapsayacak daha güvenilir bir plan üzerinde duruluyor. Belek yapılacak teknolojik yatırımlarla “akıllı güvenlik sistemi” ile tamamen gözaltında tutulacak. Tatil bölgesinde kamera sayısının arttırılması, bölgede her yerin görülebilmesi, güvenlik seviyesinin arttırılması “akıllı şehir” konsepti sağlanacak. Projenin maliyetinin 1 milyon dolar civarında maliyette olması tahmin ediliyor.

Turistler farketmeyecek

Yeni güvenlik projesinde en çok dikkat edilecek nokta ise ziyaretçilerinin konforlu yaşamının bozulmaması. Görünmez güvenlik kalkanı düşünülen tasarımı ile Belek’e gelen yerli, yabancı hiç bir turist tarafından fark edilmeyecek. Turistlerin tatilde hiç bir güvenlik kaygısı yaşamadan, aynı zamanda güvenlik güçleri ile sık sık karşıya gelerek rahatsızlık duymaması hedefleniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.