Başbakan Turizm Forumu açılışında konuştu

Dünya Turizm Forumu 18 Şubat tarihine kadar sürecek. Dünya turizmine yön veren bir çok kişi İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek bu foruma katılım gösterecek. Açılışı bugün yapılan forumda 20 civarında ülkenin turizm bakanı, siyasi otoriterler, büyük turizm şirketi yöneticileri, turizm sektöründeki yatırımcılar, akademisyenler katılım gösterecek.

Başbakan Binali Yıldırım bu yıl İstanbul’da düzenlenen Dünya Turizm Forumu açılışında konuştu. Yaptığı konuşmaya bir fıkra anlatarak başlayan Başbakan Yıldırım, “Turizm dünyadaki bütün ülkelerin ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesi için önemli bir sektör. Bu sebeple turizm açısından yeni fikirlerin ortaya çıkacağı, ufukların genişleyeceğine inandığım bu toplantının açılışında birlikte olmamız son derece memnuniyet verici. Yeni turizm sezonunun bütün ülkeler için kazançlı olmasını Mevlamdan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım konuşmasının devamında;

“Turizm dünyanın belli başlı endüstrilerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. 90’lı yılların sonundan bu yana gelişmelere baktığımızda çarpıcı farkları görüyoruz. Ve bu anlamda turizm sektörü dünyada hizmet sektörü arasında birinci sıraya yükselmiş vaziyette. Uluslararası turizm hareketlerindeki bu çarpıcı gelişme, uluslararası kuruluşların orta ve uzun vadeli planlarına da tabiatıyla yansıyor. 1980 yılında yabancı ülkelere turistlik amaçla seyahat eden toplam ziyaretçi sayısı 260 milyon civarında. Bugün bu sayı 1 milyar 200 milyona ulaşmış. Bu ne demektir; neredeyse dünya nüfusunun 5’te 1’i bir başka ülkeye seyahat ediyor. 2030 yılı için Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün ön gördüğü turist sayısı 2 milyara yaklaşıyor. Dünya ülkeleri olarak bu değişim ve gelişime ayak uydurmak, gerekli tedbirleri almak bunu da elbirliğiyle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Ülkeler olarak turizm alanında iş birliğini daha da güçlendireceğiz.”

Turizmdeki artışımız yüzde 300 civarında

“Hükümet olarak turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan sektör olarak görmüyoruz” diyen Başbakan Yıldırım, “Türkiye’de turizm sektörü yıllar boyunca gelişmeye, büyümeye devam ediyor. Sadece birkaç göstergeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu yapıyorum; çünkü nereden nereye geldiğimizi bu rakamları kıyaslayarak anlayabiliriz. 2002 yılında Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarındaydı. Ve önceki yılda bu sayı 40 milyona yaklaştı. Neredeyse 3 katı bir artıştan bahsediyoruz. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı”

Avantaj sağlamak için terör söylemleri

“Üzülerek söylüyorum. Turizm alanında öne çıkmak için başkaları hakkında olumsuz şeyler üreterek güvensizlik yaratmaya çalışıyorlar. Terör her yerde var dünyanın hiç bir ülkesi artık güvenli değildir. Terörün olmadığı yer yok. Terörle korkutmak teröristlerin işine yarar Gururla söylüyorum. Amerika AB ne kadar güvenli ise Türkiye’de o kadar güvenlidir. Turizmde avantaj sağlamak için bunu lütfen kullanmayalım. Küresel barışın gelişmesi için destek olalım köstek olmayalım. Onun için turizmi baltalamak için avanta sağlamak için turizmi kullanmayalım. Bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesine köstek olmayalım. Bu çağrımı da buradan ifade etmek istiyorum.”

İlginizi Çekebilir

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir