Bakanlıktan turizmi canlandırmak için büyük proje

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm sektörünü canlandırmak için çalışmalara hızla devam ediyor.

Tatil cenneti Türkiye’de yaşanan sıkıntılardan en çok etkilenen sektör turizm oldu. 2016 yılında yaşanan terör olayları sonrasında turizmde daralma yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yaşanan daralmayı 2017’de kapatmak için çalışmalara başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı‘nın verdiği talimatla harekete geçen Bakanlık, turizm yatırımcısına kolaylık sağlayacak. Toplamda 5 bin 220 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü yapılmasına imkan olan 13 araziyle bir günübirlik tesis yatırımcıya tahsis edilecek. Bununla da yetinmeyen Bakanlık, yatırımcının işlerini de kolaylaştırarak “en az bürokrasiye” tabi tutacak. Yatrımcının hızlı bir şekilde harekete geçmesi için Kiraya verilen arazinin yatırımcısıının bürokrasi işlemlerinin takibini Bakanlık yapacak.

Ayrıca yurt dışından ziyaretçi gelmesini sağlayan “A” grubu seyahat firmalarına verilen 6 bin dolar yakıt desteğinin süresini de uzattı ve yaz-kış turizmi içinde yeni yapılandırmalara gidildi.

Arazi kapsamına giren şehirlerden Afyonkarahisar’da bin, Antalya’da 80, Aydın’da bin 200, Eskişehir’de 900, İzmir’de bin 800, Kayseri’de 240 yataklı, toplamda 5 bin 220 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü yapılmak üzere 13 arazi ve Muğla Marmaris’te bir günübirlik tesis, turizm yatırımcısına tahsis edilecek.

Arazilerin Türk yatırımcılar haricinde Türkiye’de turizm sektörüne güven duyan yabancı yatırımcılara da sunulması planlar arasında yer alıyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.