Aya Yorgi müze olmaya hazırlanıyor

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Bilecik’te bulunan Aya Yorgi Kilisesi restorasyon çalışmaları sonrasında müze olarak hizmet vermeye başlayacak. Bilecil Osmaneli ilçesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi, 1800’lü yılların sonlarına doğru yapılmıştı. Aya Yorgi Kilisesini müze yapma projesi, Anıtlan Kurulu tarafından onaylanan kilisenin restorasyonu yaklaşık 2 yıl sürecek. Restorasyon çalışmlarında 2017 yılında başlanması planlanıyor.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin konuşmasının başında ilçenin birçok medeniyetin yaşam bölgesi olarak bilindiğini söyledi. İlçede bir çok yapının tarihi değeri bulunduğunu söyleyen Şahin, Aya Yorgi Kilisesinin tarihte önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Kilisenin bulunduğu bölgenin önemine dikkat çeken ve antik çağda tapınak bölgesi olarak kullanıldığını öğrendiklerini söyleyen Şahin, “Hristiyanlığın başı ile birlikte bölge kilise olarak kullanılmaya başlanmış. Buraya yapılan kilise yaşanan doğal afetler ve yangınlarla yok olmuş. Bundan önce kullanılan kilise çıkan büyük bir yangında kül olmuş. Daha sonra 1800’lü yılların sonlarına doğru buraya kilise yapılıyor. Bu kiliseyi Macar bir mühendis çiziyor. Kilise yapılan dönemden bu yana varlığını hala devam ettiriyor.” diye sözlerine devam etti.

2017 Yılında başlanacak 2 yıl sürecek

Başkan Şahin, kilisenin kamulaştırma işlemlerinde sona gelindiğini, burada ilave alanlarla birlikte 4 bin metrekarelik bir alan kazandıklarını söyledi. Şahin ” Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile görüşmemiz oldu. Aya Yorgi Kilisesinin restorasyonu için ortalama maliyet 2-3 milyon civarında olacak. Proje kuruldan geçti ve onayı aldı. İnşallah 2017 yılında yatırım planında da yer alacak. Hedefimiz 2017 yılında restorasyona başlamak ve 2 yıl içinde tamamlanmasını sağlamak. Kilisenin restorasyonu sonrası ilçemize güzel katkıları olacak. Osmanlı’nın bir tarihi mirasını daha kazanmış olacağız. Restorasyon sonrası burası hem müze olacak hem de kültürel alanlarda kullanılabilecek. İzinlerimizi de aldık. Osmaneli ilçesinin çevresindeki taşınabilir kültür varlıklarını da burada toplayacağız. Burada muhafaza edilecekler. Sonrasında ise müze olarak kullanımı fiilen başlamış olacak.” diye sözlerini tamamladı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.