Avrupalı turistin tercihi yine Türkiye

Amerika ve Avrupa’nın Türkiye’ye karşı yaptığı tüm olumsuz çalışmalara rağmen Türkiye’de erken rezervasyonlar artmaya devam ediyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan turizmci yetkilileri, erken rezervasyonun artmasının yanı sıra son dakika satışlarda da artış beklediklerini açıkladı.

Hollanda ile yaşanan krizin turizmi olumsuz etkilemesi beklenirken aksine Hollandalı turistlerden de talepler hızlandı.

2016 ve 2017 yılının başında yaşanan terör olayları, Avrupa ülkelerinin söylemleri, uçaklara uygulanan kısıtlamalara rağmen Avrupalı ziyaretçiler Türkiye’den vazgeçmiyor. Dünyanın en önemli tur şirketlerinden Londra Merkezli Thomas Cook, geçtiğimiz gün Türkiye turizmine ilişkin açıklama yaparak Avrupalı turistlerin rotasını yeniden Türkiye’ye çevirdiğini açıkladı. Thomas Cook’un açıklamaları İngiliz basınında da yer buldu.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntıların bu yıl atlatılacağı müjdesini veren araştırma şirketi, “Turistler Türkiye ve Mısır’a geri dönmeye başladı. Geçen yıl ciddi sıkıntılarla karşılaşılan iki destinasyona da ilgi bu yıl arttı” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Thomas Cook Türkiye Temsilcisi Diana Travel’ın Genel Müdürü Burak Tonbul da, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak Avrupa ile yaşanan siyasi krizlerde rezervasyonlarda durgunlaşma yaşanmasına rağmen geçen yıla oranla yüzde 40 arttığını belirtti.

Amerika ve İngiltere’nin başlattığı elektronik alet kısıtlamasının turizmi etkilemeyeceğini vurgulayan Burak Tonbul, “İngiliz, çocuğu uçakta iPad’den çizgi film izleyemeyecek diye Türkiye’den vazgeçmez” şeklinde konuştu.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Kültür Bakanı Nabi Avcı Avrupa ülkelerindeki tanıtım çalışmalarına hızlandırdıklarını ve geçtiğimiz yıl Türkiye yerine Yunanistan gibi ülkelere giden turistlerin kaliteden memnun kalmadıklarını ifade etti. Geçen yıl başka ülkeleri tercih eden ziyaretçilerin bu yıl kıyaslama şansı olduğunu ifade eden Bakan Avcı, “Ülkemiz tesis, hizmet ve fiyatta rakiplerine kıyasla önde” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.