Av turizmi ile köylerin gelirleri artıyor

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Av turizmi ülkemizde geç keşfedilen turizm sektörlerinden olmakla birlikte avcılığın yapılabildiği bölgedeki köylerin gelirlerini yükselten bir turizm sektörüdür. Avcılık için ülkemizin bir çok yerinin uygun olması ve yapılacak yatırımların turizm sektörünün diğer kolları kadar yatırım gerektirmemesi, avcılık turizminde gelirin vatandaşa dağılma payının fazla olması da turizmin bu kolunun önemini bizlere gösteriyor.

Av turizmi ile bölgelerdeki Orman ve Su İşleri Şube Müdürlükleri ilgileniyor. Her bölgede avlanabilen av hayvanı farklı olduğu gibi avlanabilme sayıları da hayvan popülasyonuna göre değişiklik gösteriyor. Amasya’da yaban domuzu safarisi artık geleneksel bir hale geldi.

Geçtiğimiz yıl içinde Manisa bölgesinde artan yaban domuzu sayısını fırsata çevirmek isteyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa İl Şube Müdürlüğü tarafından Sarıçam Devlet Avlağında av faaliyetleri başlatılmıştı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa İl Şube Müdürü Uğur Bayil yaptığı açıklamada bakanlığın avcılık turizmine destek verdiğini açıklamıştı ve “Av turizminin artması ile köylülerin, belediyelerin ve yöre esnafının geliri artacaktır. Manisa’da belirlenen 30 avlakta av turizmi yapılıyor. Yurtdışında av turizmi üzerinden milyonlar kazanan ülkeler var. Manisa’nın bu konudaki potansiyelini ise yüksek olarak görüyoruz. Av turizmini arttırarak yabancı turistlerin daha fazla gelmesini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Sinop Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Karakaş ise buna benzer bir açıklama ile av turizmi ile köylerin gelirlerinin arttığını söyleyerek geçtiğimiz yılda 75 bin lira kazanç sağladıklarını anlattı. Bunun en büyük sebeplerinden birisinin bölgede verilen avcılık eğitimleri olduğu düşünülüyor. Eğitimler sayesinde artık avcılık daha bilinçli olarak yapılıyor. Karakaş av turizminden kazanılan paranın 2011 yılından itibaren sürekli arttığını belirtirken, “2011 yılında av turizminden kazanç 32 bin 287 TL iken 2015 yılında 75 bin 765 TL’ye çıktı. Yaban hayvanları köylüler için zarar olmaktan çıkıp artık kar getiren bir iş olacak. Bazı ilçelerimizde artan domuz gibi yaban hayvan popülasyonu Sinop’taki yaban hayatı için önem arz ediyor. Gelişen av turizmi ile bölge halkının da ekonomik olarak gelişmesini bekliyoruz” dedi.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.