Assos’ta tarihe beton döküldü

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Dünyanın en ünlü filozoflarından birisi olan Aristoteles’in M.Ö 347-344 tarihlerinde bir felsefe okulunu kurduğu Çanakkale’nin Assos bölgesinde tarihe beton dökülüyor. Bölge halkı ise olaya tepkili.

Harika denizi ve eşsiz tarihi ile Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Behramkale Köyündeki kentsel sit alanında 3 katlı otel inşaatı devam ediliyor. Köylüler ve bölge güzelliğini görmeye gelen ziyaretçiler ise olaya büyük tepki gösteriyor. Athena tapınağının bulunduğu Assos antik kentini de içine alan Behramkale, tertemiz denizi, benzersiz doğası ve tarihi ile Türkiye’de görülmesi gereken turizm bölgelerinin başında geliyor. Bu güzelliklerin ortasında, sit alanında küçük bir otel işletmesinin koruma kurulunun izniyle yeni bir betonarme otel inşa etmesi ise bölge halkının tepkisine neden oldu.

Yapımının üstünden 2400 yılın geçtiği kalenin hemen yanında yapılmaya başlayan otelin inşaatına tepkilerin yükselmesinin ardından geride bıraktığımız hafta onaylı projeye aykırı olduğu tespit edilen otelin inşaatında mühürlendi. Bölge halkı ise inşaatın yapılmasına karşı çıkıyor.

Türkiye’de huzur dolu bir tatil yapmak isteyenlerin görmesi gereken tatil bölgelerinden olan Behramkale, son günlerde tarihi dokuyu bozan inşaat ile gündeme geliyor. Arkeolojik ve kentsel sit alanının içinde bulunan otele Behramkale yaşayanları ise ortak açıklama ile tepkilerini ortaya koydular.

Beton aracı bölgeye giremedi

Bölge halkının tepkisini çeken otelin ikinci katı için beton dökülürken, Behramkale’de yaşayan halk beton mikserinin köye girişini engelledi. Çanakkale İl Özel İdaresi, koruma kurulu ve müze yetkilileri tarafından yapılan denetimler sonucunda otelin inşaatında projeye uymayan bir çok konu tespit edildi.  Turizmhaberleri sitesinde bulunan habere göre, Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada, “teknik denetim ekibi gelmeden bir saat önce is makinesi ile yapılan yeni bir usulsüz hafriyat çalışmasına devam edilmemesi konusunda yetkililerden uyarı alan inşaat ekibi, denetim ekibi gitti zannederek getirdikleri beton karıştırıcısı ile acilen çukurun içine beton dökmüşlerdir. Denetim ekibi çareyi jandarmaya şikayette, savcılığa suç duyurusu yapmakta aramışlarsa da, kolluk gücü henüz harekete geçmemiştir” denildi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.