Antalya’da turist sayısı artacak

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

2016 yılı Türkiye turizmi açısından gerileme yaşamasına paralel olarak Antalya’da son dönemlerin en kötü turist sayısı ile yılı tamamlamıştı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu’nun açıkladığı rapora göre 2016 yılında 5.7 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya’da 2017 yılında 7 milyon 250 bin turistin gelmesi bekleniyor.

Rusların 2016 yılında değişik sebeplerle ülkemize tatile gelmemişlerdi. Geçtiğimiz yıl 486 binde kalan Rus turist sayısının bu yıl 2.5 milyon kişinin üzerine çıkması bekleniyor.

2017 yılı toparlanma yılı olacak

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2017 yılına dair verilerin oluşturduğu raporların oluşturduğu bir simülasyon hazırladı.

2016 yılı için öngörülerle hazırlanan simülasyonun büyük oranda gerçekleştiğini söyleyen Yavuz, acentelerin öngörüleri, geçtiğimiz yıllarda ziyaret eden turistlerin sayısı, turizm pazarındaki güncel olaylar, fuarlarda sürekli yapılan gözlemler gibi bir çok noktayı ele alarak simülasyonun ortaya çıktığını anlattı.

Yavuz, 2016 yılının turizm açısından 2017 yılından çok daha iyi olacağını söyledi. Hazırlanan simülasyonda geçtiğimiz yıldan yaşanacak en büyük değişiklik ise Rus pazarında olacak. Geçen yıl hayal kırıklığı ile 486 binde kalan turist sayısı bu yıl 2 milyon 600 bin turist sayısına çıkması bekleniyor.

Rus pazarında yüzde 171 gibi artış yaşanması bekleniyor. Bölgeden toplam 3 milyon 400 bin turist gelmesinin beklendiğini söyleyen Yavuz, gelenlerin 2,6 milyon turistin Rusya, 600 bin turistin Ukrayna, 200 bin turistin Kazakistan ve Beyaz Rusya olduğunu söyledi.

Avrupa ve Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı düşüyor

2016 yılında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen turist sayısında düşüş yaşanmıştı. 2017 yılında Almanya, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelen turistlerde yüzde 4 ile 28 civarında bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Rusya’dan sonra en çok turist çektiğimiz ülke olan Almanya’da gerileme devam ediyor. Alman turist sayısı yüzde 11 düşüşle 1 milyon 750 bine düşmesi bekleniyor. İskandinav ülkelerinde ise simülasyona göre yüzde 28 düşüşle 300 bin turist gelmesi bekleniyor. İngiltere’den gelen turistler ise yüzde 25 düşüş yaşayarak 250 bin, Hollandalı turistlerde de yüzde 18 düşüş yaşayarak yine 250 bin turiste düşmesi bekleniyor.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.