Antalya’da hedef 10 milyon turist

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

28 Temmuz tarihi itibariyle Antalya’ya giriş yapan turist sayısının 5 milyonu geçtiği açıklandı.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan siyasi sıkıntılar nedeniyle 2016 yılını kötü geçiren Türkiye’nin turizm şehri Antalya, bu yıl Türkiye’yi özleyen Rus turistler nedeniyle toparlanmaya başladı.

Antalya’ya gelen turist sayısı 5 milyonu geçti

Kötü geçen 2016 yılı boyunca 6 milyon 181 bin turist ağırlayan Antalya’da, 2017 yılı itibariyle temmuz ayının sonunun yaklaştığı günlerde 5 milyon barajının üstüne çıktı.

Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği tarafından açıklanan veriye göre, 28 Temmuz Cuma günü dahil olmak üzere Antalya’yı ziyaret eden turist sayısı 5 milyonun üzerine çıktı.

Antalya’da artış yüzde 62

2016 yılına göre bu yıl büyük bir patlama yaşayarak yüzde 62 artış yaşayan Antalya, genel olarak 2015 yılı sayılarına yaklaşmış oldu.

Antalya günlük 58 bin turist ağırladı

27 Temmuz Perşembe günü dahil olmak üzere bu yıl Antalya’yı ziyaret eden turist sayısı 4 milyon 959 bin 434 kişiydi. 28 Temmuz Cuma günü ise Dış Hatlar Terminali aracılığıyla toplam 61 bin 571 turist daha Antalya’yı ziyarete geldi. Böylece 2017 yılı boyunca Antalya’ya gelen turist sayısı 5 milyonun üzerine çıkmış oldu.

Antalya’da 2 milyon Rus

Antalya’yı 2017 yılı Temmuz ayı sonuna kadar ziyaret eden turistlerin çoğunluğunu Ruslar oluşturdu. 28 Temmuz tarihi itibariyle Antalya’yı ziyaret eden  5 milyon 21 bin 5 turistin, 2 milyondan fazlasını Ruslar oluşturdu. Rusya’yı Ukrayna ve diğer BDT ülkeleri takip etti. BDT ülkelerinin büyük çıkışı 2017 yılı boyunca süreceğe benziyor.

2017 yılı hedefi: 10 milyon turist

Antalya’nın ilk 7 aylık dönemde 5 milyon turistin üzerine çıkmasını değerlendiren Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turizm açısından Antalya’nın iyiye doğru gittiğini ve yıl başında koydukları 10 milyon turist hedefini yakalayacaklarına inandığını söyledi.

2017 yılını toparlanma yılı olarak gördüklerini söyleyen ve kaybedilenlerin büyük oranda telafi edileceğini belirten Vali Karaloğlu, “Esas atılım 2018 ve 2019 yıllarında olacak. Antalya var olan potansiyeli, tesis kalitesi ve yetişmiş insan gücüyle turizmde büyüme devam edecek. Geçici inişler olabilir ama uzun vadede baktığımızda Antalya’da turizm sektörü büyümeye devam edecek” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.