Antalya spor turizminde ciddi kayıp yaşıyor

Son yıllarda turizm sektöründe yaşanan krizlerden olumsuz etkilenen Antalya, spor turnuvalarında da kayıplar yaşamaya başladı.

Yaz döneminde turistlerin vazgeçilmezi olan Antalya, deniz ve sahili haricinde sahip olduğu 160 adet futbol sahasıyla ve golf sahalarıyla spor turizminin en gözde şehirlerinden birisi olma özelliğine sahip.  2014’e kadar Almanya’nın Bundesliga’sı, İspanya’nın La Liga’sı, İtalya’nın Seriea’sı ve İngiltere’nin Premierlig’i başta olmak üzere Hindistan, Çin ve Japonya’dan da spor kulüpleri devre arası kampları için Antalya’yı tercih ediyordu. 2014 yılında Antalya’ya sadece golf yapmak için 160 bin kişi gelirken, sportif amaçlı 550 binin üzerinde yabancı turist yaklaşık 1 milyar dolar harcama yaptı.

Antalya’nın terör olaylarından ve dış politikadan dolayı yaz turizminde kayıp yaşamasının ardından spor turizminde de kan kaybetmeye başladı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan  Spor Turizmi Birliği (STB) Başkan Yardımcısı Arif Gözoğlu, dünyanın önemli furbol takımlarının Antalya’da yapmayı planladıkları kampları iptal ettiğini ifade ederek, şehrin 2017 yılında Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya ve Bulgaristan hariç neredeyse hiç birinci lig takımı çekemediğini söyledi.

Spor turizmi 1.2 trilyon dolarlık dünya turizm pastasından 180 milyar dolarlık pay alıyor. Türkiye ise bunun ancak 1 milyar dolarını alırken, turizme konu kayda değer spor aktivitesi golf ve futbol ile sınırlı kalıyor. İstatistikler spor amaçlı gelen bir turistin normal turistin 2 katı harcama yaptığını gösteriyor. Bir başka deyişle, Türkiye’ye gelen yabancı sporsever turistin harcaması bin 648 dolar düzeyinde. Küresel turizmin büyümesi yüzde 4-5’lerde seyrederken, spor turizminde bu rakam yüzde 14’lere kadar çıkıyor.

Antalya’ya gelen takımların harcamaları 20 bin euro ile 130 bin euro arasında değişiyor. Alt liglerden gelen takımlar daha az harcama yaparken, birinci lig takımlarının harcamaları çok daha yüksek miktarlara çıkıyor. Ancak bu rakamlar 2015’ten itibaren değişmeye başladı.

Başkan Yardımcısı Arif Gözoğlu, Türkiye’nin Antalya’yı yeniden spor turizmine kazandırılması gerektiğine vurgu yaparak turnuvaların düzenlenmesi gerektiğini açıkladı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.