Antalya Avrupalı turisti arıyor

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Antalya için 2017 yılının ilk 5 aylık ziyaretçi sayısı ve istatistiği belli oldu. Antalya ziyaretçi istatistiği olarak Rus turistlerde büyük artış yaşarken, Avrupalı turistlerde kayıplar devam ediyor.

Antalya’da turizm sezonunun geneli için ilk 5 aylık istatistiklerine bakıldığında geride bıraktığımız yıldan çok daha iyi gözüküyor. Antalya’yı tercih eden ziyaretçi sayısına bakıldığında 2016 yılına göre yüzde 65 civarında artış görülüyor. 2016 yılı ile kıyaslandığında 417 bin civarında artış gözüküyor. Toplama bakıldığında ise geride bıraktığımız yıla göre Antalya’yı 500 bin turist daha fazla tercih etmiş. Verilere bakıldığında ise kaybın çoğunun Rus turistlerle telafi edildiği ve Avrupalı turistte yaşanan kaybın devam ettiği görülüyor.

2014 2015 yılını yakalamak zor gözüküyor

Antalya turizmi için Rus pazarı 2016 yılına göre çok daha iyi gidiyor. Fakat 14-15 sezonundaki rakamları yakalamamız çok zor gözüküyor. Turist sayısı beklentilerinde ise bu yıl 7-7.5 milyon civarında olması bekleniyor. Avrupa pazarı ise ülkemiz için durmuş durumda. Avrupa’dan bir çok ülkeden turist alan bir ülkeyken şimdi ise yakaladığımız sayıların çok altında duruyoruz.

Fiyatlarımız çok aşağıda

Son dönemler göz önüne alındığında fiyat olarak dip yaptığımız bir dönemdeyiz. Otelcilerin müşteri istekleri normal fakat bu oteller fiyatlarını çok geri çekti. Marka oteller fiyatlarını diğerlerine göre daha iyi seviyede tutabildiler. Ülkemize gelen turist sayısına göre yatak kapasitemiz çok fazla. Son 5 yılda yatak sayısının düzensiz olarak artması fiyat gerilemesinin ana nedenlerinden birisi olarak görülebilir. Ülkemizde hala oteller yapılmaya devam ediyor.

Sadece Rusya ile yataklar dolmuyor

Ülkemize bu yıl Rus turist sayısında çok fazla artış yaşanıyor. Rusya’da yaşanan artış Avrupa ve diğer ülkelerde yaşanmıyor. Ülkemize gelen turistlerin çeşitliliğinin artması lazım. Ülkemiz turizm ülkesi ve turizmin sadece Rusya ile doyması mümkün değil.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.