Almanya’nın söylemlerinden turist etkilenmedi

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizm alanında 30 milyondan fazla ziyaretçi almayı hedeflediğini söyledi. Almanya’da Türkiye karşıtı söylemlerin fazla bir etkisi olmadığını belirten Bakan Kurtulmuş, turizm açısından ortak turlarla yeni oluşumlar yapılabileceğini duyurdu.

CNN Türk kanalında “Hafta Sonu” programında konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizmde bu yıl 30 milyon turist hedeflediğini söyledi. 2023 hedefinin ise 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir hedefi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, bu hedef doğrultusunda gerçekçi olarak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Hedef Çin’den 2 milyon turist

Çin’de yapılan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 22. Genel Kurulunda bir çok önemli görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Kurtulmuş, görüşmelerin Türkiye için iyi geçtiğini söyledi. Kurtulmuş, “Çinli turist bilmediği tarihi güzelliklerden hoşlanıyor. Bu nedenle Mardin, Amasya ve Bursa şehirler Çinli turist için uygun şehirler. Ülkemizin güzelliklerinin tanıtılması gerekiyor. Çin için hedefimiz bir kaç yıl içinde 2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak. Özellikle 2018 yılının Çin’de Türkiye yılı olarak kutlanacak olmasından faydalanmamız gerekiyor” dedi.

Almanya’da Türkiye karşıyı siyasi söylemlerin etkisi olmadı

Almanya’da Türkiye karşıtı yapılan propagandalara rağmen İstanbul’a şimdiye kadar 500 bin Alman turistin geldiğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, Türkiye karşıtı siyasi söylemlerin çokta etkisi olmadığını söyledi. Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında düşüş olduğunu ve toparlanmaya çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kurtulmuş, 2017 yılı turist sayısının 30 milyonun üzerine çıkmasını hedeflediklerini söyledi.

Almanya ile ilişkilerin normalleşmesi uzun sürebilir

Bakan Kurtulmuş, Türkiye Almanya ilişkilerinin kısa sürede normalleşme sürecine girecek gibi gözükmediğini, kültür ve turizmi iki ülke ilişkilerinde yumuşatacak güç olarak kullanılabileceğini söyledi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.