Almanlar tatil tercihlerini değiştirdi

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Almanya’da hizmet veren iş ve turizm dergisi FVW, Almanya’nın seyahat pazarını değerlendirmek adına her yıl yaptığı Dossier araştırması, Alman turistlerin tercihlerinin keskin şekilde değiştiğini ortaya koyuyor. Gerçekleştirilen araştırmada hava yolu istatistikleri bölümünde 15/16 yılında kısa ve orta mesafeli paket tatilini 27.8 milyon Alman’ın tercih ettiği görülüyor. Sayının geçtiğimiz yıllara göre arttığı görülürken destinasyon tercihlerinde de büyük farklılıklar olduğu fark ediliyor.

4 Avrupa ülkesine seyahat arttı

Alman Federal İstatistik Ofisi ve TUI Almanya’nın verileri kullanılarak yapılan araştırma’da Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerinde tatilden vazgeçen Almanlar en çok İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan’ı tercih etti. Hava yolu ile gerçekleştirilen ziyaret sayısında yüzde 11 civarında bir artış ile İspanya tartışmasız en çok tercih edilen ülke oldu. İspanya 10 milyona yakın Alman turiste ev sahipliği yaptı.

İtalya 2017 yılında hava yolu ile gelen Alman sayısını yüzde 6 oranında arttırarak 2.6 milyon Alman turiste ev sahipliği yaptı. Yunanistan’da ise bir önceki yıla oranla 8.8’lik artış sağlandı ve 2.2 milyon Alman turist tatilini bu bölgede yaptı. Portekiz’i tercih eden Almanlar bir önceki yıla göre 16.5 oranında artarak 700 bine ulaştı.

2016 yılının diğer kazananları

İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz dışında Bulgaristan, Hırvatistan ve Malta, Alman turist sayısını 2016 yılında arttırdı. Bir önceki yıla oranla paket turla gelen Alman turist sayısında yüzde 30 oranında artış sağlayarak Bulgaristan 450 bin Alman turiste ev sahipliği yaptı. Hırvatistan yüzde 8’lik artışla 440 Alman ağırladı. Malta da bu artıştan nasibini aldı. Malta yüzde 3’lük artışla 350 bin Alman turistin tatil bölgesi oldu.

Kayıplara rağmen Türkiye ikinci

Turizmde Alman pazarında en çok turist kaybedenler; Türkiye, Mısır, Tunus, Fas ve Kıbrıs.

2016 yılının ilk 11 ayı dikkate alındığında Türkiye’ye tatil için gelen Alman turist sayısı yüzde 30 civarında düşüş yaşayarak 3.76 milyona düştü. Aynı yıl içinde paket turla Türkiye’yi ziyarete gelen Almanlarda yüzde 24’lük azalma görülürken 4.27 milyondan 3.24 milyona geriledi. Yaşanan kayıplara rağmen Türkiye, Alman turistlerin en çok tercih ettiği ikinci destinasyon oldu.

Kıbrıs ve Kuzey Afrika ülkeleri geriledi

Kıbrıs bir önceki yıla göre yüzde 5 oranında bir turist kaybıyla 171 bin Alman turist ağırladı. Politik belirsizlik ve terör nedeniyle kayıpları devam eden Mısır’da paket tur yoluyla ülkesinde tatil yapan Almanların sayısı yüzde 37 oranında düşüş yaşayarak 669 bine düştü. Tunus oran olarak en büyük düşüş yaşayan ülke oldu. Tunus yüzde 50’lik düşüşle 45 bin Alman turist ağırlayabildi. Fas’ın Alman ziyaretçileri ise yüzde 13 oranında düşerken, Alman turistlerin sayısı 81 binde kaldı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.