Alkoçlar: Milli yarıyıl tatili zamanı

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

Ülkemiz üzerinde yaşanan oyunların artından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli Seferberlik” çağrısı ile bağdaşacak şekilde Turizmcilerin de “Milli Tatil” kampanyası yapması gerektiğini savunan Alkoçlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar tüm otelcilik dernekleri başkanlarına mektup gönderdi.

Alkoçlar yolladığı mektupta vatandaşlarımızın yurt dışında tatil yapmasının yerine yapılacak kampanyalar ve kaliteli hizmetlerle ülkemizde kalabileceğini ve bunun bir milli tatil kampanyası olması gerektiğini belirtiyor.

Turizmcilerin böyle bir kampanya başlatması halinde Türk halkınında bunu görmezden gelmeyeceğini savunan Alkoçlar, “Biz otelcilerin de güçlü bir kampanyayı ve kapsamlı paketleri Milli Tatil Seferberliği ile sunmamız gerekiyor. Uygun fiyat ve kaliteli tatil paketlerle uzun yıllar boyunca büyük emekler sarf edilerek buralara getirilen otelcilik sektörünün de ayakta kalması bu kampanya ile gerçekleşebilir” diye belirtti.

Ender Alkoçlar’ın yolladığı mektubun tam metni;

“Sayın Başkanım,
Değerli Meslektaşım,

Bildiğiniz gibi 24 Kasım 2015 tarihinde Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan büyük turizm krizi, sezonun tam ortasında yaşanan hain 15 Temmuz darbe girişimi, son üç aydır ülkemizin çeşitli merkezlerinde gerçekleştirilen terör eylemleri ve son olarak dünyanın en büyük metropollerinden birisi olan İstanbul’da yılbaşı gecesi eğlence merkezine yapılan korkunç saldırı ile derinleşmeye devam etmektedir.

Turizm sektörü, ülkemizde 80’li yıllarda başlayan ve her yıl ciddi oranlarda büyüyerek, ekonomimizin cari açıklarını kapatan, 50’den fazla sektöre tedarik imkanı veren, milyonlarca gence istihdam yaratan, lokomotif sektörlerden birisi haline gelmiştir. Ne var ki yukarıda bahsettiğimiz olaylar, sektörün bunca yıllık emeğini ve tüm dünya üzerindeki olumlu algısını zedeleyerek, gerek ülke ekonomisine, gerekse sektörümüze, telafisi zor zararlara yol açmak üzeredir.

Mevcut kriz ortamında, sektörün üç ana taşıyıcısından olan tur operatörleri ve uçak şirketleri, KKDF destekli krediler ve yakıt destekleri ile teşvik kapsamına alınmış ancak sektörün ana ekseninde yer alan ve tüm riski taşıyıp, istihdamın büyük kısmını yaratan OTEL İŞLETMECİLERİ hemen hemen hiçbir destek alamamıştır.

1950 yılından bugüne kadar otelcilik sektöründe yer alan Alkoçlar Grubu olarak sektör temsilcilerimizi bizlerin sesini toplumun her kesimine duyurmaya ve derdimizi daha yüksek sesle anlatmaya davet ediyorum.

Bu çerçevede Alkoçlar Grubu olarak önerimiz; Sayın Cumhurbaşkanımızın, Milli Seferberlik sözünden feyz alarak bizim de “MİLLİ TATİL” kampanyası başlatmaktadır. Vatandaşlarımıza, bu yıl yurt dışında Fransa, İtalya sahillerinde, Avusturya dağlarında değil, dünyanın en güzel sahillerine ve en iyi hizmetin verildiği dağlarına sahip olan kendi ülkemizde tatil yapmayı teşvik edecek büyük bir “MİLLİ TATİL” kampanyası yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Zaman, birlik ve beraberlik, yerli malı kullanma ve Milli Seferberlik zamanıysa, bizlerde MİLLİ TATİL seferberliği başlatmalıyız. Duyarlı Türk milleti böyle milli bir kampanyaya kayıtsız kalmayacaktır.

Yine yukarıda belirttiğim gibi 2017 yılında otelcilere kapsamlı bir teşvik paketi sunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda işletme maliyetlerimizin en önemli kalemleri olan, personel ve enerji giderlerinde, vergi ve SGK paylarının oranlarında ciddi indirimlerin ve uzun vadeli ertelemelerin yapılması gerektiği inancındayım.

Sayın Başkanım,

Yukarıdaki önerileri sizlerin de muhakkak defalarca gündeme getirmiş olduğunuzu biliyorum. Ancak daha güçlü lobi çalışmaları ile daha önce operatör ve uçak şirketlerinin almış olduğu teşviklere paralel, biz otelcilerin de Milli Tatil Seferberliği çerçevesinde, hem güçlü bir kampanyayı, hem de kapsamlı bir teşvik paketini gündeme aldırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde uzun yıllar büyük emeklerle bugünlere getirilen “Otelcilik sektörünün” ayakta kalması sağlanabilecektir.

Önerilerimiz, tespitlerimiz ve kısmen serzenişlerimiz hiçbir şekilde siyasi ve taraflı olmayıp sadece sektörde binlerce kişiye istihdam sağlayan bir meslektaşınızın yalın düşünceleridir.

Saygılarımla
Ender Alkoçlar
Alkoçlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.