Air Berlin’in iflası kurgulanmış bir oyun

  • by Abdulkadir Kaya
  • 4 Yıl önce
  • 0

Avrupa’nın bütçeli en büyük hava yolu şirketlerinden birisi olan Ryanair, Almanya’da Luftansa’dan sonra gelen Air Berlin’in iflası için “kurgulanmış” açıklaması yaptı. Ryanair, iflas açıklamasının ardından Almanya Hükumeti, Luftansa ve Air Berlin hakkında Avrupa Komisyonu’na şikayette bulundu.

Ryanair şirketinden yapılan açıklamada, Almanya Hükumeti, Lufthansa ve Air Berlin şirketinin birlikte oyun oynadığı ve şirketin iflasıyla birlikte Air Berlin’in varlıklarını paylaşmak ve Lufthansa’nın rakiplerini devre dışı bırakmak için açıkça bir oyunun sahnelendiği söylendi. Yaşanan olayların tamamen Avrupa Birliği rekabet ve devlet desteği kurallarına ters olduğu belirtilen açıklamada, Almanya Hükumetinin yaşanan süreçte aktif olarak rol aldığı belirtilirken, “Sanıyoruz ki Alman Rekabet Kurumu Bundeskartellamt, konu hakkında hala uyuyor” denildi.

Artık görev Avrupa Komisyonunun

Ryanair, “Avrupa Komisyonu, yaşanan tüm olayların yanı sıra, mevcut pazar payları ve böyle bir adımın Avrupa ölçeğinde oluşturacağı etkinin sonuçlarını da düşünerek, acil ve kararlı olarak konuya müdahil olmalı” dedi.

Air Berlin iflasını açıkladı

Oyun: Lufthansa’nın Air Berlin’i borçsuz alabilmesi

Ryanair, “Önceden hazırlanmış bir iflas olduğu gözüküyor. Hem de çok açık şekilde. Oyunun amacı Lufthansa’nın Almanya ve Avrupa rekabet kurallarına aykırı şekilde borçsuz olarak Air Berlin’i devralması olarak gözüküyor.

Lufthansa ve bir şirket daha talip oldu

Air Berlin şirketinin uzun süredir mali sorunlar yaşadığı biliniyordu. Şirkette önemli ölçüde hissesi olan Etihad şirketinin finansal desteğini kesmesinin ardından iflas başvurusu yaptıklarını açıklamıştı.

Air Berlin tarafından yapılan iflas açıklamasında, şirkete Alman Hükumeti tarafından sağlanan 150 milyon euro kredi ile operasyonlarının süreceği ve şirketin kurtulması için uzun vadeli çözüm arayışı içinde olacağını duyuruldu. İflas başvurusunda bulunan Air Berlin şirketinin farklı bölümlerine Lufthansa ve ismi henüz açıklanmayan bir şirketin talip olduğu biliniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.