Acentalar DİB’den destek bekliyor

  • by Mehmet UZUNER
  • 5 Yıl önce
  • 0

2017 Hac sezonu ile birlikte acentalarımızın problemleri çözüm bekliyor.

Kurul kararları ile birlikte Türkiye’den ilk çıkışların 8 Zilkade tarihine alınması birçok acentamızın Medine’de otel problemi yaşamasına sebep olmaktadır.

Bilindiği üzere Medine otelleri 8 günlük dönemler halinde satılmakla beraber, ilk grupların giriş ve çıkışları 1-11 zilkade arası satılmaktadır.

8 Zilkade Çıkışların başlaması ile beraber acentalarımızın konaklama tarihleri iki dönemi kapsayacak hale gelmiştir.

Aynı dönemde, İran, Endonezya ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın Medine girişleri olması nedeniyle, birçok otel bu resmi biselere toplu olarak kiralanmıştır.

Otel sıkıntısı yaşanan Medine’de otel bulunamamakta veya bulunan oteller çok yüksek ücretler talep etmektedirler.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, toplu tutabildiği otellerde gruplarının giriş ve çıkış tarihlerini kendisi belirleyebilmekte acentalarımız ise ancak otellerde bulabildikleri boşlukları değerlendirebilmektedir.

Medine’de otel problemi yaşayan acentalarımızın, Diyanet İşleri Başkanlığı’mızdan talebi 8 Zilkade olan hac çıkışlarının 4-5 Zilkade tarihine çekilebilmesidir.

Diğer yandan, Suudi Arabistan’da acentalarımızı temsile yetkili Munazzımların vize problemleri hali hazırda aşılamamış ve temsilcilerimiz resmi işlemlere başlayamamıştır.

Hacı adaylarının seyahat programlarının aksamadan yapılabilmesi için konun acil ele alınması gerekmektedir.

Munazzım vizelerine uygulanan süre kısıntısı ayrıca problem olmakta, Munazzımlarımıza hac için ayrı bir vize bulma sıkıntısı yaşanmaktadır.Munazzım vizelerinin haccı kapsayacak şekilde verilmesi önem arz etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın denetim ve gözetimi altına hac organizasyonu yapan acentalarımız, Başkanlığımızın ilgili kurumlarla devreye girerek sorunların çözülmesi konusunda desteklerini beklemektedir.

Hac organizasyonlarımızın, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve acentalarımız için sorunsuz geçmesini temenni ederiz.

Allah(CC) Yar ve Yardımcımız Olsun

Mehmet UZUNER

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.