AB’nin Yunan adaları kararı Ege turizmine yaradı

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Yunan adalarına girişte kapıda vize uygulamasını kaldırması Türkiye turizm sektörünü olumlu yönde etkiledi.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun kararıyla birlikte Yunan adalarında tatil yapmak isteyen turistler vize işlemleriyle uğraşmak yerine rotalarını Bodrum, Kuşadası, Çeşme ve Alacatı’ya çevirdi.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Veysi Öncel, AB Komisyonu’nun vize kararı Ege Bölgesi’nde yüzde 15 turist artışı sağlayacağını açıkladı.

 

Yunanistan’da ‘Adalarda Ucuz Tatil’ imkanı sağlandığı yönündeki iddialarla Türk turistlerin Yunan adalarına olan talebi AB kararı ile azalma yaşamaya başladı. Umudunu Türk ziyaretçiye bağlayan ada turizmcileri bu habere üzülürken, Ege’ye talebin yönelmesiyle Türk turizmcilerin yüzü gülmeye başladı.

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, AB’nin kapı vize engel kararını doğru bulmadığını ve Türklere getirilen seyahat sınırlamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Türk turistler yemek yemek için, hediyelik eşya almak için bile Yunan adalarına gidiyordu. Şimdi durum değişti. Hem döviz kurunun artışı, hem kapı vizesinin kalkışı adalara olan akını kesecek. Bir tarafı üzücü olan bu karar özellikle Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Alaçatı ve Ayvalık ile çevresinde Türk turist yoğunluğunu yüzde 15 civarında artıracaktır. Hatta Çeşme’de rezervasyon artışları ile bunu yavaş yavaş hissetmeye başladık” şeklinde açıklama yaptı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.