AB’den Gürcistan vatandaşlarına vize serbestisi

Avrupa Birliği Konseyi Gürcistan vatandaşlarının seyahatlerinde vizeden muaf tutulacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Konseyi, yeni bir düzenleme ile iş, turizm ve aile ziyaretlerinde Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesinde vizesiz seyahat etme hakkı getirdi. Vizeden muah tutulacak Gürcistan vatandaşlarının  biometrik pasaporta sahip olanlarının bu haktan yararlanabileceğinin altı çizilirken, seyahatlarında 90 gün kalınabileceğini duyuruldu.

Vizesiz seyahat yasasını onaylanmasının ardından açıklama yapan Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanı Malta’nın İçişleri ve Milli Güvenlik Bakanı Carmelo Abela,, bu uygulama ile Gürcistan ve AB halklarının kültür alışverişinde bulunması ve birbirlerini daha yakından tanıma fırsatına imkan tanıyacağınıi, karşılıklı olarak seyahatların artacağını belirtti.

Vizesiz seyahat, düzenlemenin AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasından 20 gün sonra AB’ye gerekli durumlarda uygulamayı askıya alma hakkı veren “fren mekanizması düzenlemesinin” yürürlüğe girmesiyle aynı tarihte, mümkün olacak.

Gürcistan, vizesiz seyahat için AB’nin sunduğu kriterleri 2015 Aralık ayında tamamlamıştı. Ancak fren mekanizmasına ilişkin AB kurumları arasındaki pazarlıklar, süreci geciktirmişti.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.