ABD vize konusunda geri adım attı

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

ABD İç Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklamada Washington Seattle bölgesinden federal yargıcın kararı ile Başkan Donald Trump’ın ilk icraatlerinden birisi olan 7 Müslüman ülkeye uygulanan yeni vize ve ülkeye giriş yasağı getiren Başkanlık Kararnamesi’ni tam anlamı ile askıya aldıklarını belirtildi.

İç Güvenlik Bakanlığının yaptığı açıklama ile aynı paralelde başka bir açıklamada da Dış İşleri Bakanlığından geldi. ABD medyasında yer alan habere göre Dış İşleri yetkilisi yedi ülke vatandaşlarına uygulanan vize alma yasağı ve ülkeye giriş yasağını getiren kararnamenin vizesi olan yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarının vizelerinin iptali ile ilgili hükümlerin tamamen askıya alındığını söyledi. Haberde ismi belirtilmeyen Dış İşleri yetkilisi, “Vizelerin toplanması hükmü tam olarak geri çekildi. Kanunun geçerli olduğu kısa sürede vizesi iptal olmayan ve ellerinde geçerli vizesi olan herkes seyahat edebilir” dedi.

ABD’nin Seattle kentindeki federal yargıç James Robart verdiği kararla bir anda dünyanın gündemine oturmuştu. Müslüman yedi ülkenin vatandaşlarının yeni vize almalarını engelleyen, ABD’ye girişlerini durduran kararnamenin ABD genelinde geçici olarak durdurma kararı sonrası herkes Trump’ın vereceği yanıtı bekliyordu.

Kanunname neyi kapsıyordu

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim vaadi olan ve 27 Ocak 2017 tarihinde imzaladığı “ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” isimli kararname ile yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına vize verilmemesini öngörüyordu. Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye,Yemen ülkelerinin vatandaşları bazıları 3 ay bazıları ise sınırsız olarak vize alma haklarını kaybetmişlerdi.

ABD yönetimi yaptığı açıklamada kanunnamenin geçerli olduğu tarihten bu yana 7 ülkeden 60 bin vizenin iptali gerçekleşti. Ancak farklı belirlemeler de mevcut. Virginia’daki bir davada Adalet Bakanlığı’nın avukatı çok farklı bir sayı açıkladı. Avukatın yaptığı açıklamada iptal edilen vize sayısı 100 bine ulaşmış.

Hava yolu şirketleri kararı hemen uygulayacak

Seattle’daki federal yargıcın aldığı kararın hemen ardından hava yolu şirketleri de yedi ülkeden yolcuların ABD yolculuğunu gerçekleştirebileceğini bildirdi. Air France Havayolları’nın Sözcüsü Herve Erschler, mahkeme kararını hemen uygulayacaklarını ve bugünden itibaren vize yasağı konulmuş olan yedi ülkeden ABD’ye yolcuların alınacağını söyledi. Katar ve Iberia Havayolları da benzer açıklamalarda bulundu. Yasağın geldiği yedi ülkeden vizeleri olan vatandaşların ABD yolculuğunu yapmalarına izin verileceğini bildirdi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.