AB komisyonundan Yunanlara kötü haber

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

Yunanistan’da çıkan haberlere göre AB komisyonu “kapıda vize” olarak bilinen uygulamayı yeni turizm sezonunda veto etti. Onay verilmeyen bu uygulama turistlerin en çok kullandığı uygulamaların başında geliyor. Uygulamaya göre turistler bazı adalara girişte geçici vize alarak tatilini yapıyordu. Kolaylık sayesinde Yunan adaları tercih sebebi olarak görülüyordu.

Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, uygulamanın yapıldığı adaların milletvekillerine konu ile ilgili mektup yolladı. Yollanan mektupta bakanlığın tüm ısrarına rağmen kararın engellenemediği belirtildi.

Kararın getireceği negatif etkileri silmek için vize işlemlerini kolaylaştırmak, bu kararın oluşturabileceği sorunların aşılması için Türkiye’de bulunan konsolosluklara yeni personellerin atanmasının yapılacağı ve vize başvurularında elektronik sisteminde kullanılmaya başlanacağı söylendi.

Brüksel’de olan Katrougalos, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile konu hakkında bir görüşme yaptı. Yapılan görüşmede sürekli tatil için bölgeyi tercih eden Türklere özel vize uygulanması gündeme getirildi.

Ada turizmine ağır darbe

Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı bu karara adada yaşayan Yunanlıların sert tepkileri oldu. Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, adaların hali hazırda göçmen krizi nedeniyle büyük bir yükün altında olduğu, yeni alınan kararla başka Midilli olmak üzere ada turizminin büyük yaralar alacağını söyledi.

Kuzey Ege Eyalet Başkanı Hristianna Kalogiru, ada halkının yaşadıkları endişeleri dile getirerek, konu hakkında yapılabilecek her şeyin yapılması çağrısında bulundu.

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için özel izinle 2012 yılında başlayan uygulamay göre Nisan – Ekim ayları arasında geçerli olmak şartıyla Türk turistler adalara yaptıkları ziyaretlerde limanlarda vize alabiliyorlar. Bu kolaylık Türk turistlerin de adalara daha çok yaptıkları seyahat yaptıkları biliniyor. Bölgedeki turizm yetkililerinin verilerine göre adaya gelen turistlerin yarısını Türkler oluşturuyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.