24 saatte ülke gezilir mi?

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Tatil için çok kısa zamanınız var ve bunu yurt dışında geçirmek istiyorsanız küçük ülkeler size göre olabilir. Turizm haberlerinin olumlu döndüğü günlerde yurt dışı seyahatleri de iyi fikir olabilir.

Tatil planlaması yaparken insanlar çok şeyi göz önüne alıyor. Tatile gidilecek ülkedeki güvenlik, iki ülke arasındaki siyasi tutum, fiyat gibi kriterleri değerlendiren turistler destinasyonlarını sonra belirliyorlar. Yani insanların nereye gitmek istedikleri beklenti ve isteklerine göre yön buluyor.

Kolaylıkla gidebileceğimiz bazı ülkeleri 24 saatte tamamen gezmek nasıl bir fikir olurdu. Öyle ülkeler var ve bir gün içinde neredeyse tamamını gezmek, görmek mümkün oluyor. Eğer sizde başladığınız işi yarım bırakmak istemiyor ve tatil için kısa zamanınız varsa bu 5 ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Lihtenştayn bir prensliktir. Lihtenştayn, coğrafi olarak İsviçre ile Avusturya arasında yer almaktadır. Bu ülkede Orta Çağ kaleleri, köyleri ve doğal güzelliklerini görmek mümkün. Avrupa’da bulunan en huzurlu ülkelerden birisi olarak bilinir. Ayrıca müzik ile aranız iyiyse bu ülkeyi muhakkak ziyaret etmelisiniz. Opera ve klasik müzik hayranları için harika bir seçenek olabilir.

Monaco ülkesi de bir prensliktir. Prenslik olduğuna bakmayın, New York bulunan Central Park kadar bir alan kaplamaktadır. Fransa’da güzel sahilleri ile bilinen Nice Kenti’nin sahilleri boyunca uzanmaktadır. Akdeniz’e kıyısı olan bu ülkede Okyanus Bilimi Müzesi bulunuyor. Bu müzede 90 türden fazla deniz canlısı bulunmaktadır. Bu ülkede müzeden daha fazla bilinen lüks oteller, marinalar ve kumarhaneler olduğu kesin.

Andorra da diğer küçükler gibi prensliktir. İspanya ve Fransa arasında yer alan bu küçük ülkede 70’den fazla doğal göl, SPA merkezleri, at binme alanları, dağ yürüşüş parkurları gibi doğa severlerin isteklerini karşılayacak alanlar bulunmaktadır. Andorra Prensliğinde genellikle Katalan mutfağı hakimdir. Bir çok restoranda Katalan mutfağı hakimdir. Ayrıca Andorra, Barselona’ya sadece 3 saat mesafededir.

Vatikan, dünyadaki en küçük ülkedir. İtalya’nın başkenti olan Roma sınırları içinde bulunur. Vatikan’da bulunan en dikkat çeken yapı San Pietro Bazilikası’dır. Bu yapıda kullanılan mermer duvarlar ve çizilen resimler harikadır. Sistina Şapeli de Rönesans döneminin en iyi mimari örneklerinden birisini yansıtmaktadır. Bu küçük ülkede mimari açıdan görülmesi gereken çok fazla yapı vardır.

San Marino Cumhuriyeti, en küçük 5 ülkeden birisi. Küçük bir ülke olsa bile dünyada devam eden en eski ülkelerden birisidir. İtalya’da bulunan Apenin Dağları üzerine kurulu olan bu ülke, Roma İmparatorluğu zamanında ağır işkencelere maruz kalan Hristiyanların bir araya gelmesi ile kuruldu. San Marino’da dünyadaki en güzel kaleler var desek yeridir. Bu ülkedeki mimari yapılar ve kutsal mekanlar yılda 3 milyondan fazla turist çekmektedir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.